ATFC0311-20-7
Manufacturer
TE Connectivity Raychem Cable Protection
VIGOR # :
Description
HOOK-UP STRND 20AWG 600V VIOLET
Catalog
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
DataSheet
ATFC0311-20-7 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Cable Type:Hook-Up
Wire Gauge:20 AWG
Conductor Strand:19/32
Conductor Material:Copper, Tinned
Jacket (Insulation) Material:Fluoropolymer
Jacket (Insulation) Diameter:0.054" (1.37mm)
Jacket (Insulation) Thickness:-
Length:-
Voltage:600V
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C