55A6543-18-0CS1999
Description
HOOK-UP STRND 18AWG 600V BLACK
Catalog
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
DataSheet
55A6543-18-0CS1999 PDF
Type Description
Series:MIL-W-22759 and MIL-C-27500, 55A6543
Package:Bulk
Part Status:Active
Cable Type:Hook-Up
Wire Gauge:18 AWG
Conductor Strand:19/30
Conductor Material:Copper, Silver Coated
Jacket (Insulation) Material:Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Jacket (Insulation) Diameter:0.061" (1.55mm)
Jacket (Insulation) Thickness:-
Length:-
Voltage:600V