55A6315-12-9-9CS2632
Description
HOOK-UP DUAL STRND 12AWG WHITE
Catalog
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
DataSheet
55A6315-12-9-9CS2632 PDF
Type Description
Series:MIL-W-22759 and MIL-C-27500, 55A6315
Package:Bulk
Part Status:Active
Cable Type:Hook-Up, Dual Wall, Shielded
Wire Gauge:12 AWG
Conductor Strand:37/28
Conductor Material:Copper, Nickel Coated
Jacket (Insulation) Material:Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Jacket (Insulation) Diameter:0.139" (3.53mm)
Jacket (Insulation) Thickness:0.008" (0.20mm)
Length:-
Voltage:600V
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C