55FA0511-18-7L
Manufacturer
TE Connectivity Aerospace Defense and Marine
VIGOR # :
Description
HOOK-UP DL WALL STRND 18AWG VIO
Catalog
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
DataSheet
55FA0511-18-7L PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Cable Type:Hook-Up, Dual Wall
Wire Gauge:18 AWG
Conductor Strand:19/30
Conductor Material:Copper, Tinned
Jacket (Insulation) Material:Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Jacket (Insulation) Diameter:0.070" (1.78mm)
Jacket (Insulation) Thickness:0.004" (0.09mm)
Length:-
Voltage:600V
Operating Temperature:150°C