LGG2D182MELB45
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
915137
Description
CAP ALUM 1800UF 20% 200V SNAP
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
LGG2D182MELB45 PDF
Type Description
Series:LGG
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:1800 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:200 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:2.68 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:4.02 A @ 50 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max):1.850" (47.00mm)