EMVA100ADA102MJA0G
Manufacturer
United Chemi-Con
VIGOR # :
915141
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 10V SMD
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
EMVA100ADA102MJA0G PDF
Type Description
Series:Alchip™- MVA
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:1000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:430 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:464.4 mA @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.394" (10.00mm)
Surface Mount Land Size:0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)