UKW2A010MDD
VIGOR # :
915154
Description
CAP ALUM 1UF 20% 100V RADIAL
DataSheet
UKW2A010MDD PDF
Type Description
Series:UKW
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Capacitance:1 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:100 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:Audio
Ripple Current @ Low Frequency:21 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:42 mA @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.079" (2.00mm)
Size / Dimension:0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):0.433" (11.00mm)