ELXS201VSN152MR45S
VIGOR # :
915166
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 200V SNAP
DataSheet
ELXS201VSN152MR45S PDF
Type Description
Series:LXS
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:1500 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:200 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:3.34 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:5.01 A @ 50 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max):1.870" (47.50mm)