B41858C6477M000
VIGOR # :
915181
Description
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL
DataSheet
B41858C6477M000 PDF
Type Description
Series:B41858
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:470 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):110mOhm @ 10kHz
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:1.3 A @ 100 kHz
Impedance:104 mOhms
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):0.866" (22.00mm)