URZ1H331MHD
VIGOR # :
915187
Description
CAP ALUM 330UF 20% 50V RADIAL
DataSheet
URZ1H331MHD PDF
Part Status:Active
Capacitance:330 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:370 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:555 mA @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):0.551" (14.00mm)