50ML33MEFCT78X7
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
915227
Description
CAP ALUM 33UF 20% 50V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
50ML33MEFCT78X7 PDF
Type Description
Series:ML
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:33 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:75 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:112.5 mA @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.138" (3.50mm)
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.315" (8.00mm)