MLS272M075EB1A
VIGOR # :
915236
Description
CAP ALUM 2700UF 20% 75V FLATPACK
DataSheet
MLS272M075EB1A PDF
Part Status:Active
Capacitance:2700 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:75 V
ESR (Equivalent Series Resistance):46mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:14.9 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:17.6 A @ 20 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:1.000" (25.40mm)
Size / Dimension:3.000" L x 1.750" W (76.20mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max):0.500" (12.70mm)