337LBB250M2CD
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
915263
Description
CAP ALUM 330UF 20% 250V SNAP
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
337LBB250M2CD PDF
Type Description
Series:LBB
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:330 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:250 V
ESR (Equivalent Series Resistance):502.38Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.87 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.7489 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max):1.260" (32.00mm)