UWD1C150MCL1GS
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
915272
Description
CAP ALUM 15UF 20% 16V SMD
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
UWD1C150MCL1GS PDF
Type Description
Series:UWD
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:15 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Polarization:-
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:40 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:1.8 Ohms
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max):0.228" (5.80mm)
Surface Mount Land Size:0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)