ALC70D302BB063
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
915286
Description
CAP ALUM 3000UF 20% 63V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
ALC70D302BB063 PDF
Type Description
Series:ALC70
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:3000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:63 V
ESR (Equivalent Series Resistance):136mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:2.86 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:3.85 A @ 10 kHz
Impedance:104 mOhms
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max):1.260" (32.00mm)