B43254B1188M
VIGOR # :
915317
Description
CAP ALUM 1800UF 20% 160V SNAP
DataSheet
B43254B1188M PDF
Type Description
Series:B43254
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:1800 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:160 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:3.14 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:4.867 A @ 20 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):1.457" (37.00mm)