LGU1H822MELB
VIGOR # :
915323
Description
CAP ALUM 8200UF 20% 50V SNAP
DataSheet
LGU1H822MELB PDF
Part Status:Active
Capacitance:8200 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:3.71 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:4.2665 A @ 50 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max):1.654" (42.00mm)