UES1H3R3MDM1TA
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
915341
Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
UES1H3R3MDM1TA PDF
Type Description
Series:UES
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:3.3 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Bi-Polar
Ratings:-
Applications:Audio
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):0.472" (12.00mm)