LLS2D102MELZ
VIGOR # :
915379
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP
DataSheet
LLS2D102MELZ PDF
Part Status:Active
Capacitance:1000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:200 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:3.28 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:4.92 A @ 50 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max):1.969" (50.00mm)