UCD1C331MCL6GS
VIGOR # :
915394
Description
CAP ALUM 330UF 20% 16V SMD
DataSheet
UCD1C331MCL6GS PDF
Type Description
Series:UCD
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:330 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Applications:Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:300 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:600 mA @ 100 kHz
Impedance:180 mOhms
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.323" (8.20mm)
Surface Mount Land Size:0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)