ECA-2GM220
VIGOR # :
915426
Description
CAP ALUM 22UF 20% 400V RADIAL
DataSheet
ECA-2GM220 PDF
Type Description
Series:M
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:22 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:215 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:365.5 mA @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):1.063" (27.00mm)