THA800M400AA0C
VIGOR # :
915458
Description
CAP ALUM 80UF 20% 400V T/H
DataSheet
THA800M400AA0C PDF
Type Description
Series:THA
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:80 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):2.45Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:400 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:720 mA @ 20 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.433" L x 0.953" W (36.40mm x 24.20mm)
Height - Seated (Max):0.335" (8.50mm)