USW1C101MDD
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
915470
Description
CAP ALUM 100UF 20% 16V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
USW1C101MDD PDF
Type Description
Series:USW
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:100 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:Audio
Ripple Current @ Low Frequency:98 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:147 mA @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.098" (2.50mm)
Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):0.315" (8.00mm)