10AX1000MEFC10X12.5
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
915477
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
10AX1000MEFC10X12.5 PDF
Type Description
Series:AX
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:1000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:25 mOhms
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.551" (14.00mm)