ALS81C164QM063
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
915481
Description
CAP ALUM 160000UF 20% 63V SCREW
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
ALS81C164QM063 PDF
Type Description
Series:ALS81
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:160000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:63 V
ESR (Equivalent Series Resistance):7mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:9000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:29.9 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:31.8 A @ 10 kHz
Impedance:8 mOhms
Lead Spacing:1.252" (31.80mm)
Size / Dimension:3.543" Dia (90.00mm)
Height - Seated (Max):5.236" (133.00mm)