ALS70A512KF250
VIGOR # :
915494
Description
CAP ALUM 5100UF 20% 250V SCREW
DataSheet
ALS70A512KF250 PDF
Part Status:Active
Capacitance:5100 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:250 V
ESR (Equivalent Series Resistance):53mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:18000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:10.6 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:16.2 A @ 10 kHz
Impedance:36 mOhms
Lead Spacing:0.874" (22.20mm)
Size / Dimension:2.008" Dia (51.00mm)
Height - Seated (Max):4.213" (107.00mm)