EKMM421VSN331MR45S
VIGOR # :
915509
Description
CAP ALUM 330UF 20% 420V SNAP
DataSheet
EKMM421VSN331MR45S PDF
Part Status:Active
Capacitance:330 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:420 V
ESR (Equivalent Series Resistance):1.005Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.45 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.0735 A @ 50 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max):1.850" (47.00mm)