ALC70D471CF400
VIGOR # :
915529
Description
CAP ALUM 470UF 20% 400V RADIAL
DataSheet
ALC70D471CF400 PDF
Part Status:Active
Capacitance:470 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):290mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:13000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:2.29 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:5.73 A @ 10 kHz
Impedance:152 mOhms
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max):2.047" (52.00mm)