ALS70A123QM350
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
915552
Description
CAP ALUM 12000UF 20% 350V SCREW
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
ALS70A123QM350 PDF
Type Description
Series:ALS70
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:12000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:350 V
ESR (Equivalent Series Resistance):21mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:20000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:21.9 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:29.7 A @ 10 kHz
Impedance:14 mOhms
Lead Spacing:1.252" (31.80mm)
Size / Dimension:3.543" Dia (90.00mm)
Height - Seated (Max):5.236" (133.00mm)