RFS-6V102MI5#5
Manufacturer
Elna America
VIGOR # :
915590
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
RFS-6V102MI5#5 PDF
Type Description
Series:RFS, SILMIC II
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:1000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:Audio
Ripple Current @ Low Frequency:710 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):0.787" (20.00mm)