ALS71A682DE100
VIGOR # :
915599
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 100V SCREW
DataSheet
ALS71A682DE100 PDF
Part Status:Active
Capacitance:6800 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:100 V
ESR (Equivalent Series Resistance):50mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:11000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:9.9 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:13.2 A @ 10 kHz
Impedance:41 mOhms
Lead Spacing:0.504" (12.80mm)
Size / Dimension:1.417" Dia (36.00mm)
Height - Seated (Max):3.307" (84.00mm)