LGU2Z102MELB
VIGOR # :
915631
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 180V SNAP
DataSheet
LGU2Z102MELB PDF
Part Status:Active
Capacitance:1000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:180 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:2.3 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:3.45 A @ 50 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max):1.378" (35.00mm)