EKMM201VSN221MN25S
Manufacturer
United Chemi-Con
VIGOR # :
915643
Description
CAP ALUM 220UF 20% 200V SNAP
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
EKMM201VSN221MN25S PDF
Type Description
Series:KMM
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:220 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:200 V
ESR (Equivalent Series Resistance):1.381Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.5 A @ 50 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max):1.063" (27.00mm)