EEU-FC1H3R3B
VIGOR # :
915659
Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V RADIAL
DataSheet
EEU-FC1H3R3B PDF
Type Description
Series:FC
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:3.3 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Applications:Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:42.25 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:65 mA @ 100 kHz
Impedance:1.3 Ohms
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):0.571" (14.50mm)