MAL212546272E3
VIGOR # :
915697
Description
CAP ALUM 2700UF 25V 10000H
DataSheet
MAL212546272E3 PDF
Type Description
Series:125 ALS
Package:Box
Part Status:Active
Capacitance:2700 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):88mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.3 A @ 10 kHz
Impedance:130 mOhms
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.709" Dia x 1.181" L (18.00mm x 30.00mm)