EEE-HD1A682AM
VIGOR # :
915714
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 10V SMD
DataSheet
EEE-HD1A682AM PDF
Type Description
Series:HD
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:6800 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:AEC-Q200
Applications:Automotive, High Temperature Reflow
Ripple Current @ Low Frequency:1.54 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.817 A @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max):0.669" (17.00mm)
Surface Mount Land Size:0.748" L x 0.748" W (19.00mm x 19.00mm)