ALS81H204NJ040
VIGOR # :
915726
Description
CAP ALUM 200000UF 20% 40V SCREW
DataSheet
ALS81H204NJ040 PDF
Part Status:Active
Capacitance:200000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:40 V
ESR (Equivalent Series Resistance):9mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:9000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:24.1 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:25.1 A @ 10 kHz
Impedance:9 mOhms
Lead Spacing:1.252" (31.80mm)
Size / Dimension:3.031" Dia (77.00mm)
Height - Seated (Max):4.606" (117.00mm)