UCX1H821MNQ1MS
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
915735
Description
CAP ALUM 820UF 20% 50V SMD
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
UCX1H821MNQ1MS PDF
Type Description
Series:UCX
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:820 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):70mOhm
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 135°C
Operating Temperature:-40°C ~ 135°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:600 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.2 A @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max):0.689" (17.50mm)
Surface Mount Land Size:0.752" L x 0.752" W (19.10mm x 19.10mm)