B43540A9127M82
VIGOR # :
915739
Description
CAP ALUM 120UF 20% 400V SNAP
DataSheet
B43540A9127M82 PDF
Part Status:Active
Capacitance:120 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):510mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.19 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:600 mOhms
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max):1.268" (32.20mm)