ALS80H562QM500
VIGOR # :
915748
Description
CAP ALUM 5600UF 20% 500V SCREW
DataSheet
ALS80H562QM500 PDF
Part Status:Active
Capacitance:5600 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:500 V
ESR (Equivalent Series Resistance):43mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:9000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:16.2 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:24.5 A @ 10 kHz
Impedance:32 mOhms
Lead Spacing:1.252" (31.80mm)
Size / Dimension:3.543" Dia (90.00mm)
Height - Seated (Max):5.236" (133.00mm)