CGS193U063V3C
VIGOR # :
915752
Description
CAP ALUM 19000UF 63V SCREW
DataSheet
CGS193U063V3C PDF
Part Status:Active
Capacitance:19000 µF
Tolerance:-10%, +75%
Voltage - Rated:63 V
ESR (Equivalent Series Resistance):21mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:9.2 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:11.96 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max):3.125" (79.38mm)