678D108M010DM3J
VIGOR # :
915777
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL
DataSheet
678D108M010DM3J PDF
Part Status:Active
Capacitance:1000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):120mOhm @ 20Hz
Lifetime @ Temp.:-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:686 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:980 mA @ 100 kHz
Impedance:61 mOhms
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):1.161" (29.50mm)