UPZ2G560MND9
VIGOR # :
915785
Description
CAP ALUM 56UF 20% 400V RADIAL
DataSheet
UPZ2G560MND9 PDF
Part Status:Active
Capacitance:56 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:520 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:780 mA @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):2.047" (52.00mm)