LLG2E102MELA50
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
915799
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
LLG2E102MELA50 PDF
Type Description
Series:LLG
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:1000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:250 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:3.32 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:4.98 A @ 50 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max):2.047" (52.00mm)