UVZ2F221MRD
VIGOR # :
915809
Description
CAP ALUM 220UF 20% 315V RADIAL
DataSheet
UVZ2F221MRD PDF
Type Description
Series:UVZ
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:220 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:315 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:620 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:992 mA @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max):2.047" (52.00mm)