MAL225749101E3
VIGOR # :
915814
Description
CAP ALUM 100UF 500V 5000H
DataSheet
MAL225749101E3 PDF
Type Description
Series:257 PRM-SI
Package:Box
Part Status:Active
Capacitance:100 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:500 V
ESR (Equivalent Series Resistance):2.11Ohm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:980 mA @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.372 A @ 10 kHz
Impedance:1.83 Ohms
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max):1.260" (32.00mm)