UPJ1A391MPD6TD
VIGOR # :
915824
Description
CAP ALUM 390UF 20% 10V RADIAL
DataSheet
UPJ1A391MPD6TD PDF
Type Description
Series:UPJ
Package:Cut Tape (CT)Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:390 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:430 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:240 mOhms
Lead Spacing:0.138" (3.50mm)
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.650" (16.50mm)