ALC70C562DF100
VIGOR # :
915833
Description
CAP ALUM 5600UF 20% 100V RADIAL
DataSheet
ALC70C562DF100 PDF
Part Status:Active
Capacitance:5600 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:100 V
ESR (Equivalent Series Resistance):51mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:15000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:6.77 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:8.76 A @ 10 kHz
Impedance:41 mOhms
Lead Spacing:0.886" (22.50mm)
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):2.047" (52.00mm)