UVR2A331MHD
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
915842
Description
CAP ALUM 330UF 20% 100V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
UVR2A331MHD PDF
Type Description
Series:UVR
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:330 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:100 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:760 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.14 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):0.984" (25.00mm)