USR0G470MDD1TE
VIGOR # :
915855
Description
CAP ALUM 47UF 20% 4V RADIAL
DataSheet
USR0G470MDD1TE PDF
Type Description
Series:USR
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:47 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:4 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:39 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:58.5 mA @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.059" (1.50mm)
Size / Dimension:0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max):0.315" (8.00mm)